Kent Ağrı
Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısı Ekonomiye Yön Verecek Besin Gibi: İşte Analizler ve Tahminler

19.04.2024 22:54

Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısı Ekonomiye Yön Verecek Besin Gibi: İşte Analizler ve Tahminler

Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısı Ekonomiye Yön Verecek Besin Gibi: İşte Analizler ve Tahminler

Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu'ndan Ekonomi Tahminleri

Merkez Bankası'nın yakın zamandaki yönetim değişikliği ve seçim sonrası ekonomi politikalarındaki potansiyel değişiklikler tartışma konusu oldu. Yeni Başkan Fatih Karahan'ın "şahin" tutumuna rağmen, faiz indirimlerinin ne zaman başlayacağı merak ediliyor. Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu, seçim sonrası sembolik bir faiz artışı ihtimaline işaret ediyor, 250 baz puan artış olabileceğini öngörüyor.

10Haber'den Nuray Tarhan'ın sorularını yanıtlayan Prof. Kozanoğlu, yılın ilk dört ayında enflasyonun beklenenden hızlı artmasıyla faizlerin artabileceğini öngördüğünü ve sembolik olarak "Gerekirse faizleri artırırız" anlamında 2,5 puanlık bir artışın mümkün olduğunu düşündüğünü söyledi.

Vatandaşlar, Yaşam Standartlarını Düşürmek Durumunda Kalabilirler

Hayri Kozanoğlu'na göre, kredi kartı kullanımındaki artış, özellikle bireysel kartlar üzerinden görülüyor çünkü vatandaşlar yetersiz gelirlerini dengelemek adına bu yola başvuruyorlar. Merkez Bankası'nın faiz artışı ile tasarrufun teşvik edileceği öngörüsüne karşın, kredi kartı faizlerinin enflasyonla paralel bir yıllık maliyete işaret ettiği görülüyor. Bu durum, özellikle orta sınıf tüketicilerin harcama alışkanlıklarında önemli bir değişikliğe neden oluyor. Gelirleri giderlerini karşılamayan vatandaşlar, yaşam standartlarını düşürerek harcamalarını azaltma yoluna gidebilirler.

Bütçe Açığı ve Vergiler

Seçim sonrası bütçe açığının vergilerle kapatılma ihtimalini, geçmişte yaşanan örneklerle desteklendiğini belirten Kozanoğlu, geçen yılki seçimlerden sonra vergilerin ertelenerek yönlendirilen fiyatların baskı altında tutulduğunu ve sonrasında serbest bırakılınca döviz kurları ve enflasyon sıçrama yaptığını açıkladı ve şöyle devam etti: "Ben yerel seçimler sonrası bu kadar keskin olmamakla birlikte yeni zam ve vergi artışlarının gündeme gelebileceğini düşünüyorum."

Sektörel Rekabet Etkisi

Kozanoğlu, ihracatçıların döviz kurunu artırma taleplerinin ve Merkez Bankası'nın doları stabil tutma çabalarına rağmen yaşanan yüzde 4'lük artışın sektörel rekabet üzerindeki etkilerine dikkat çekiyor. Seçim döneminde döviz kurlarında beklenen artışın ihracatçıları yeterince rahatlatmayacağını öngörüyor. Ayrıca, ekonomi yönetiminin enflasyonla mücadele ve cari açığı kontrol altında tutma çabalarının, seçim sonrası daha fazla zorluklarla karşılaşabileceğini belirtiyor.

Sony'e Play Station 5 Darbesi! Hisseleri 10 Milyar Dolar Eridi

Sony, son günlerde Play Station 5 ile ilgili yaşanan gelişmelerden dolayı hisse değerlerinde büyük bir düşüş yaşadı. Şirketin hisseleri 10 milyar dolar eridi. Piyasa verileri ve endüstri analizleri, Sony'nin Play Station 5'deki beklenen satış rakamlarına ulaşamamasının hisse değerlerine olumsuz etki yaptığını gösteriyor. Gerekli düzeltmeler yapılmadığı takdirde, şirketin finansal durumu daha da kötüleşebilir. Sony'nin gelecekteki hamleleri ve olası toparlanma stratejileri yakından takip ediliyor.

Gram Altın Yeniden 2000 TL'nin Üstünde

Altın fiyatları, dolar endeksindeki yatay seyir ve Ortadoğu'da artan gerilimin etkisiyle bir haftanın en yüksek seviyesine yaklaştı. Ons altın, spot piyasada 2.020 doların üzerinde başladı. ABD altın vadeli işlemleri de yüzde 0,4 artış göstererek 2.032 dolara yükseldi. Altının gram tarafı ise, hem ons altın hem de Dolar/TL'deki yükselişten etkilendi. Gram altın, haftanın ilk işlem gününde 2.007 Türk Lirası civarında başladı. Çeyrek altın ise 3.299 Türk Lirası'ndan alıcı buldu. Global piyasalarda faiz indirimine ilişkin beklentilerin ertelenmesi risk iştahını azalttı. ABD'de önemli şirketlerin bilançolarının açıklanacağı haftaya temkinli bir başlangıç yapılıyor. Bununla birlikte, dolar endeksi yatay bir seyir izlemeye devam ediyor. Yurt içinde ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faiz kararı yakından takip ediliyor. Piyasalar, TCMB'nin faizi yüzde 45 seviyesinde sabit bırakacağını öngörüyor. Piyasalar, PPK metninde bankanın gelecek dönemde izleyeceği politikalara ilişkin ipuçlarını arayacak.