Kent Ağrı
Balık Gölü

13.04.2023 16:45

Balık Gölü

Ağrı Balık Gölü: Görsel Şölen

Türkiye’mizin her yeri eşsiz bir cennet! Ancak doğu bölgelerimizin tarihi ve doğal güzelliklerle çevrili olması herkes tarafından bilinen bir gerçek! Bizler bu içeriğimizde Ağrı Balık Gölü hakkında merak edilen her şey sizlere aktarıyor olacağız! Ağrı Balık Gölü nerede? En verimli ziyaret hangi mevsimlerde gerçekleşir? Ağrı Balık Gölü turumuza başlıyoruz!

AĞRI BALIK GÖLÜ HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Ağrı Balık Gölü, ülkemizin doğu kısmında bulunan Ağrı iline bağlı bir onumda bulunmaktadır. Ağrı aslında hem tarihi hem de coğrafi güzellikleriyle pek çok efsane mekana ev sahipliği yapmaktadır. Bu mekanlar arasında bulunan ve herkes tarafından beğenilen Ağrı Balık Gölü’nü ziyaret rotasına ekleyenlere unutulmaz bir deneyim sunuyor. Herkesin en azından bir kere mutlaka ziyaret etmesi gereken konumlardan olan Ağrı Balık Gölü doğa severler ve macera arayanlar için bulunmaz bir yer!

Balık Gölü’nün volkanik set gölü olduğunu ve alan olarak 30 km bir alana sahip olduğu belirtilmektedir. Temiz havası ile herkesten beğeni toplayan bölge, her yıl ziyaretçilerin akınına uğramaktadır.

AĞRI BALIK GÖLÜ NEREDE, NASIL GİDİLİR?

Ağrı Balık Gölü, merkez olan Ağrı’ya sadece 80 kilometre uzaklıktadır. Daha detaylı bir konum verecek olursak aslında Doğubayazıt ilçesine bağlı olan Balık Köyü sınırlarında bulunmaktadır. Bu gölün en önemli özelliği aslında yine Ağrı’da bulunan Tarihi İshak Paşa Sarayı’na yakın olması.. Eğer Tarihi İshak Paşa Sarayı’nı ziyaret ediyorsanız, mutlaka rotanızı sadece 6 km uzaklıkta olan Ağrı Balık Gölü’ne çevirmenizi öneriyoruz! Bu göl diğer göllerden farklı olarak seyahatinize keyif katacak.

Ağrı Balık Gölü’ne ulaşım çok pratiktir. Ağrı merkezindeyseniz ya da Doğubayazıt ilçesinde bulunursanız sürekli olarak kalkan dolmuş ya da minibüslere binerek ortalama 1,5 saat gibi bir süre de Ağrı Balık Gölü’ne ulaşabilirsiniz. Biraz daha yakın iseniz, bölgedeki yerli halktan yol tarifi isteyerek de yürüyerek Balık Gölü’ne gidebilirsiniz. Bunun dışında da bölgeye sürekli olarak düzenlenen turları da tercih ederek, Balık Gölü’nü deneyimleyebilirsiniz.

BALIK GÖLÜ NASIL GEZİLİR?

Ağrı Balık Gölü, ziyaret eden herkes tarafından sakinliği ile beğenilmektedir. Bölgede ön planda olan kaplıcalar, sağlık turizmi açısından büyük öneme sahiptir. Aynı zamanda doğa severler tarafından bölgedeki farklı kuş türleri ve doğal yaşam alanları da talep görmektedir. Dilerseniz bölgeye gittiğiniz zaman doğa yürüyüşü yapabilir ya da kuşların fotoğraflarını çekebilirsiniz.

AĞRI BALIK GÖLÜ’NA HANGİ ZAMANLAR GİDİLMELİDİR?

Ağrı Balık Gölü’ne gitmek isteyenlerin özellikle hangi zamanlarda gidildiğini merak ettiği bilinmektedir. Balık Gölü’ne her mevsim gidebilirsiniz. Ancak genel olarak turist rehberleri yaz ve ilkbahar mevsimlerinde ziyaret edilmesini önermektedir. Balık Göl, özellikle ilkbahar zamanında yeni yeni çiçekler ve bitki örtüsü ile zenginleşmeye başlamaktadır. Kuş cıvıltılarının eşlik ettiği bir günde keyifli yürüyüş yapabilirsiniz.

YAZ AYLARINDA BALIK GÖL

Yine bunun dışında isterseniz Ağrı Balık Gölü’ne yaz aylarında gidebilirsiniz. Yaz aylarında ise gölün yakınlarında serinleyebilir, isterseniz de doğal havuzlarda yüzmenin tadını çıkarabilirsiniz. Kış mevsiminde de karla kaplı bitki örtüsünde sevdiklerinizle keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

AĞRI BALIK GÖLÜ’NÜ NEDEN ZİYARET ETMELİYİM?

Ağrı Balık Gölü, ülkemizin en önemli mekanları arasında bulunmaktadır. Sadece doğal güzellikleri değil, beraberinde tarihi dokusu ile mutlaka ziyaret edilmesi gereken bölgeler arasında bulunmaktadır. Ağrı Balık Gölü’nü hem tarihi hem de doğayı sevenlerin mutlaka gezi rotasına eklemesi gerekiyor. Bununla birlikte eşsiz manzarasını da mutlaka fotoğraflamanızı öneriyoruz! Unutulmaz anılarınız için sıradaki rotanız Ağrı Balık Gölü olsun!