Kent Ağrı

Taşlıçay Nüfusu ve Yerleşim Yapısı

 

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Taşlıçay, sahip olduğu doğal yapı, kırsal yerleşim ağı ve demografik dengesi ile dikkat çeken ilçeler arasında yer almaktadır. Taşlıçay nüfusu, merkez ve köy dağılımı açısından dengeli bir yapı sergilemekte olup, kırsal yaşamın hâlen aktif olduğu ilçelerden biridir.

2025 yılı verilerine göre Taşlıçay nüfusu toplam 17.431 olarak açıklanmıştır. Bu nüfusun 8.994’ü erkek, 8.437’si kadın bireylerden oluşmaktadır. İlçe genelinde nüfus yoğunluğu ağırlıklı olarak merkezde toplanırken, köylerde daha düşük yoğunluklu bir yerleşim yapısı görülmektedir.

 

Taşlıçay Nüfus Verileri

Toplam Nüfus: 17.431
Erkek Nüfus: 8.994
Kadın Nüfus: 8.437

İlçe Merkez Nüfusu: 6.161
Erkek: 3.101
Kadın: 3.060

Belde ve Köyler Nüfusu: 11.270
Erkek: 5.893
Kadın: 5.377

Mahalle Sayısı: 4
Köy Sayısı: 37

 

Yıllara Göre Taşlıçay Nüfus Değişimi

Son yıllarda Taşlıçay nüfus verileri incelendiğinde, genel olarak dengeli bir yapı gözlemlenmektedir. Ancak kırsal alanlarda sınırlı da olsa azalma eğilimi dikkat çekmektedir.

Bu durumun temel nedenleri arasında ekonomik imkanların sınırlı olması, genç nüfusun büyük şehirlere yönelmesi ve eğitim olanakları yer almaktadır. İlçe merkezi ise göçü kısmen absorbe eden bir yapı sergileyerek nüfusunu korumaktadır.

Yıl Taşlıçay Nüfusu Erkek Nüfusu Kadın Nüfusu
2025 17.431 8.994 8.437
2024 18.152 9.381 8.771
2023 18.781 9.732 9.049
2022 18.614 9.558 9.056
2021 19.321 9.859 9.462
2020 20.028 10.246 9.782
2019 20.029 10.248 9.781
2018 20.450 10.469 9.981
2017 20.490 10.481 10.009
2016 20.906 10.713 10.193
2015 21.249 10.882 10.367
2014 21.611 11.077 10.534
2013 22.193 11.405 10.788
2012 22.589 11.593 10.996
2011 22.641 11.543 11.098
2010 23.000 11.731 11.269
2009 23.185 11.862 11.323
2008 23.421 12.024 11.397
2007 22.714 11.623 11.091

 

Taşlıçay Yerleşim Yapısı ve Nüfus Analizi

Taşlıçay yerleşim yapısı, nüfusun önemli bir bölümünün köylerde yaşadığı bir dağılım modeline sahiptir. İlçe merkezinde yaşayan nüfus toplam nüfusun yaklaşık %35’ini oluştururken, köy ve beldelerde yaşayan nüfus %65 seviyesindedir.

Bu dağılım, ilçenin kırsal karakterinin güçlü olduğunu göstermektedir. Tarım ve hayvancılık faaliyetleri, kırsal nüfusun yerinde kalmasında önemli rol oynamaktadır.

 

Mahallelere Göre Taşlıçay Nüfusu

Taşlıçay mahalle nüfusları incelendiğinde, merkezde yoğunlaşmış bir yerleşim yapısı dikkat çekmektedir.

Öne çıkan mahalleler:

Hürriyet Mahallesi: 1.742
Adnan Menderes Mahallesi: 1.642
Cumhuriyet Mahallesi: 1.548
15 Temmuz Şehitler Mahallesi: 1.229

Bu mahalleler, Taşlıçay merkez nüfusu içerisinde en yoğun yerleşime sahip bölgeler olarak öne çıkmaktadır.

MAHALLE ADI GENEL NÜFUS ERKEK NÜFUSU KADIN NÜFUSU
HÜRRİYET MAHALLESİ 1.742 869 873
ADNAN MENDERES MAHALLESİ 1.642 847 795
CUMHURİYET MAHALLESİ 1.548 751 797
15 TEMMUZ ŞEHİTLER MAHALLESİ 1.229 634 595

 

Taşlıçay Köyleri ve Kırsal Yerleşim Yapısı

Taşlıçay köyleri, ilçenin demografik yapısında önemli bir yer tutmaktadır. Toplam 37 köy bulunan ilçede, nüfus dağılımı coğrafi yapı ve ekonomik koşullara bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Kırsal nüfusun toplam nüfus içerisindeki yüksek payı, Taşlıçay kırsal yerleşim yapısı açısından belirleyici bir unsurdur.

Taşlıçay En Çok Göç Alan Köyler

İlçeye bağlı bazı köyler, nüfus yoğunluğu ve yerleşim avantajları nedeniyle öne çıkmaktadır. Bu köyler genellikle merkeze yakın, ulaşım açısından avantajlı ve yaşam koşulları daha uygun olan yerleşimlerdir.

Kumluca Köyü – 1.515
Aşağıdumanlı Köyü – 985
Yardımcılar Köyü – 671

Bu köyler, Taşlıçay göç alan köyler arasında yer almakta ve nüfus hareketliliğinin yoğun olduğu bölgeleri temsil etmektedir.


Taşlıçay En Az Göç Alan Köyler

Bazı köylerde ise nüfus oldukça düşük seviyelerde kalmaktadır. Bu durum genellikle göç veren ve ekonomik imkanların sınırlı olduğu bölgelerde görülmektedir.

Yankaya Köyü – 12
Boyuncak Köyü – 27
Samanyolu Köyü – 38

Bu köyler, Taşlıçay göç vermeyen köyler veya düşük nüfuslu yerleşimler olarak değerlendirilmektedir.


Taşlıçay En Yoğun Yerleşimli Köyler

Nüfus yoğunluğu açısından öne çıkan köyler, kırsal alanda en aktif yerleşim merkezlerini oluşturmaktadır.

Kumluca Köyü – 1.515
Aşağıdumanlı Köyü – 985
Yardımcılar Köyü – 671

Bu köyler, çevre yerleşimlere göre daha gelişmiş altyapıya sahip olup, küçük ölçekli merkezler gibi işlev görmektedir.


Taşlıçay En Az Yerleşimli Köyler

Nüfus yoğunluğunun en düşük olduğu köyler, göçün en yoğun hissedildiği alanlardır.

Yankaya Köyü – 12
Boyuncak Köyü – 27
Samanyolu Köyü – 38

Bu köyler, Taşlıçay kırsal nüfus dağılımı açısından en düşük yoğunluklu bölgeleri temsil etmektedir.

AĞRI TAŞLIÇAY NÜFUSUNUN KÖYLERE GÖRE DAĞILIMI

 

KÖY ADI GENEL NÜFUS ERKEK NÜFUSU KADIN NÜFUSU
KUMLUCA KÖYÜ 1.515 783 732
AŞAĞIDUMANLI KÖYÜ 985 496 489
YARDIMCILAR KÖYÜ 671 336 335
ÇÖĞÜRLÜ KÖYÜ 616 318 298
YUKARIDÜZMEYDAN KÖYÜ 607 319 288
ALAKOÇLU KÖYÜ 433 221 212
GEÇİTVEREN KÖYÜ 417 206 211
BAYIRALTI KÖYÜ 408 208 200
BAYRAMYAZI KÖYÜ 386 213 173
DÜZGÖREN KÖYÜ 382 212 170
TANYOLU KÖYÜ 361 207 154
GÖZUCU KÖYÜ 360 201 159
AŞAĞIDÜZMEYDAN KÖYÜ 359 172 187
AŞAĞIESEN KÖYÜ 343 173 170
AŞAĞITOKLU KÖYÜ 261 138 123
YELTEPE KÖYÜ 256 142 114
DİLEKYAZI KÖYÜ 243 118 125
ÇÖKELGE KÖYÜ 242 136 106
KUMLUBUCAK KÖYÜ 237 129 108
YASSIKAYA KÖYÜ 207 110 97
YUKARIESEN KÖYÜ 207 103 104
İKİYAMAÇ KÖYÜ 204 105 99
TAŞTEKER KÖYÜ 200 103 97
YUKARIDUMANLI KÖYÜ 174 99 75
YUKARITAŞLIÇAY KÖYÜ 142 81 61
TANRIVERDİ KÖYÜ 138 76 62
YANALYOL KÖYÜ 134 69 65
BALÇİÇEK KÖYÜ 125 66 59
ARAS KÖYÜ 123 66 57
KAĞNILI KÖYÜ 114 60 54
YUKARITOKLU KÖYÜ 103 49 54
KARAGÖZ KÖYÜ 99 51 48
GÜNEYSÖĞÜT KÖYÜ 87 54 33
GÜNDOĞDU KÖYÜ 54 33 21
SAMANYOLU KÖYÜ 38 20 18
BOYUNCAK KÖYÜ 27 14 13
YANKAYA KÖYÜ 12 6 6

 

Ağrı Merkez NüfusuTaşlıçay KurumlarıTaşlıçay OkullarıDoğubayazıt NüfusuDiyadin NüfusuPatnos Nüfusu Hamur NüfusuTutak NüfusuEleşkirt Nüfusu