Ağrı Merkez Nüfusu ve Yerleşim Yapısı

Doğu Anadolu Bölgesi’nin önemli şehirlerinden biri olan Ağrı, geniş yüzölçümü, kırsal yerleşim ağı ve demografik yapısı ile dikkat çekmektedir. İl genelinde nüfus dağılımı incelendiğinde, hem ilçe bazlı hem de mahalle ve köy düzeyinde dengeli ancak son yıllarda düşüş eğilimi gösteren bir yapı öne çıkmaktadır.
Ağrı’nın toplam nüfusu 491.489 olarak açıklanmıştır. Bu nüfusun 254.223’ü erkek, 237.266’sı kadın bireylerden oluşmaktadır. İl genelinde nüfus yoğunluğu kilometrekare başına 44 kişi olup, toplam yüzölçümü 11.099 km²’dir. Bu veriler, geniş coğrafyaya rağmen nüfus yoğunluğunun sınırlı olduğunu göstermektedir.
Ağrı ili idari olarak 8 ilçe, 100 mahalle ve 564 köyden oluşmaktadır. İlçeler arasında en yüksek nüfusa sahip olan bölge Ağrı Merkez olurken, en düşük nüfuslu ilçe ise Hamur olarak öne çıkmaktadır.
Yıllara Göre Ağrı Nüfus Değişimi
Ağrı nüfusu yıllar bazında incelendiğinde, özellikle son 10 yıllık süreçte kademeli bir düşüş yaşandığı görülmektedir. Geçmiş yıllarda 550 bin seviyelerine yaklaşan nüfus, günümüzde 490 bin bandına gerilemiştir. Bu düşüşte en önemli etken, kırsal bölgelerden büyükşehirlere doğru gerçekleşen göç hareketleridir.
Erkek ve kadın nüfus dağılımı genel olarak dengeli bir seyir izlerken, her iki grupta da paralel bir azalma dikkat çekmektedir. Bu durum, ilin genel demografik yapısında önemli bir değişim sürecinin yaşandığını göstermektedir.
| YIL | TOPLAM NÜFUS | ERKEK NÜFUS | KADIN NÜFUS |
| 2025 | 491.489 | 254.223 | 237.266 |
| 2024 | 499.801 | 258.828 | 240.973 |
| 2023 | 511.238 | 265.585 | 245.653 |
| 2022 | 510.626 | 264.465 | 246.161 |
| 2021 | 524.644 | 271.889 | 252.755 |
| 2020 | 535.435 | 276.800 | 258.635 |
| 2019 | 536.199 | 277.887 | 258.312 |
| 2018 | 539.657 | 280.923 | 258.734 |
| 2017 | 536.285 | 277.979 | 258.306 |
| 2016 | 542.255 | 281.389 | 260.866 |
| 2015 | 547.210 | 284.243 | 262.967 |
| 2014 | 549.435 | 285.449 | 263.986 |
| 2013 | 551.177 | 286.161 | 265.016 |
| 2012 | 552.404 | 287.490 | 264.914 |
| 2011 | 555.479 | 291.340 | 264.139 |
| 2010 | 542.022 | 280.518 | 261.504 |
| 2009 | 537.665 | 280.000 | 257.665 |
| 2008 | 532.180 | 276.508 | 255.672 |
| 2007 | 530.879 | 275.243 | 255.636 |
İlçelere Göre Ağrı Nüfus Dağılımı
Ağrı ili ilçeleri incelendiğinde, nüfusun büyük bölümünün merkez ve büyük ilçelerde toplandığı görülmektedir. Özellikle merkez ilçe, toplam nüfusun yaklaşık üçte birini tek başına barındırmaktadır.
Doğubayazıt ve Patnos ilçeleri de yüksek nüfus oranları ile dikkat çekerken, diğer ilçeler daha düşük yoğunluklu bir yerleşim yapısına sahiptir. Bu dağılım, ilin hem ekonomik hem de sosyal yapısının belirli merkezlerde yoğunlaştığını göstermektedir.
| İLÇE ADI | İLÇE TOPLAM NÜFUS | İLÇE ERKEK NÜFUS | İLÇE KADIN NÜFUS | NÜFUS YÜZDESİ |
| MERKEZ NÜFUSU | 150.035 | 75.817 | 74.218 | % 30,53 |
| DOĞUBAYAZIT NÜFUSU | 113.699 | 59.355 | 54.344 | % 23,13 |
| PATNOS NÜFUSU | 105.968 | 56.233 | 49.735 | % 21,56 |
| DİYADİN NÜFUSU | 35.439 | 18.444 | 16.995 | % 7,21 |
| ELEŞKİRT NÜFUSU | 28.661 | 14.510 | 14.151 | % 5,83 |
| TUTAK NÜFUSU | 25.920 | 13.368 | 12.552 | % 5,27 |
| TAŞLIÇAY NÜFUSU | 17.431 | 8.994 | 8.437 | % 3,55 |
| HAMUR NÜFUSU | 14.336 | 7.502 | 6.834 | % 2,92 |
Ağrı Merkez Nüfus Analizi
Ağrı Merkez, ilin en yoğun yerleşim alanı olup toplam 150.035 nüfusa sahiptir. Bu nüfusun 75.817’si erkek, 74.218’i kadın bireylerden oluşmaktadır. Bu oran, il genel nüfusunun yaklaşık %30,53’üne karşılık gelmektedir.
Merkez ilçede nüfusun büyük bölümü şehir merkezinde yoğunlaşırken, kırsal alanlarda daha dengeli bir dağılım söz konusudur. İlçeye bağlı köy ve beldelerde toplam nüfus 25.552 seviyesindedir. Bu durum, kırsal yerleşimin hâlâ önemli bir paya sahip olduğunu göstermektedir.
Mahallelere Göre Ağrı Merkez Nüfusu
Ağrı Merkez ilçesinde mahalle bazlı nüfus dağılımı incelendiğinde, bazı mahallelerin yoğun şekilde öne çıktığı görülmektedir. Özellikle şehirleşmenin merkezinde yer alan mahalleler, yüksek nüfus oranları ile dikkat çekmektedir.
Fırat Mahallesi, Abide Mahallesi ve 100. Yıl Mahallesi, en yüksek nüfusa sahip bölgeler arasında yer alırken; bazı mahallelerde daha düşük yoğunluklu bir yerleşim yapısı gözlemlenmektedir. Bu durum, şehir içi yerleşim dengesinin belirli bölgelerde yoğunlaştığını ortaya koymaktadır.
| MAHALLE ADI | TOPLAM NÜFUS | ERKEK NÜFUS | KADIN NÜFUS |
|---|---|---|---|
| FIRAT MAHALLESİ | 29.007 | 13.829 | 15.178 |
| ABİDE MAHALLESİ | 14.958 | 7.704 | 7.254 |
| 100.YIL MAHALLESİ | 11.489 | 5.831 | 5.658 |
| FATİH MAHALLESİ | 8.887 | 4.449 | 4.438 |
| MEHMET AKİF ERSOY MAHALLESİ | 7.637 | 3.902 | 3.735 |
| KAZIM KARABEKİR MAHALLESİ | 7.000 | 3.570 | 3.430 |
| SITKIYE MAHALLESİ | 5.903 | 2.929 | 2.974 |
| GAZİ MAHALLESİ | 5.801 | 2.871 | 2.930 |
| YAVUZ MAHALLESİ | 5.752 | 2.884 | 2.868 |
| CUMHURİYET MAHALLESİ | 4.455 | 2.254 | 2.201 |
| HÜRRİYET MAHALLESİ | 4.262 | 2.131 | 2.131 |
| LEYLEK PINAR MAHALLESİ | 3.620 | 2.214 | 1.406 |
| ALPASLAN MAHALLESİ | 3.603 | 1.826 | 1.777 |
| MURAT MAHALLESİ | 3.214 | 1.609 | 1.605 |
| KURTULUŞ MAHALLESİ | 2.567 | 1.296 | 1.271 |
| BAHÇELİEVLER MAHALLESİ | 2.373 | 1.165 | 1.208 |
| FEVZİ ÇAKMAK MAHALLESİ | 2.215 | 1.116 | 1.099 |
| AŞAĞIKÜPKIRAN MAHALLESİ | 1.740 | 871 | 869 |
Ağrı Merkez Köyleri ve Kırsal Yerleşim Yapısı
Ağrı Merkez’e bağlı köyler, ilin kırsal yapısını oluşturan en önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Köylerdeki nüfus dağılımı, coğrafi koşullar, ulaşım imkanları ve ekonomik faaliyetlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.
Bazı köylerde nüfus yoğunluğu yüksek seviyelerde seyrederken, bazı köylerde ise daha sınırlı bir yerleşim yapısı bulunmaktadır. Bu farklılık, göç hareketleri ve yerel dinamikler ile doğrudan ilişkilidir.
Ağrı Merkez En Çok Göç Alan Köyler
Ağrı Merkez’e bağlı köyler incelendiğinde, bazı yerleşimlerin nüfus büyüklüğü ve dengeli dağılımı ile öne çıktığı görülmektedir. Bu köyler, hem yaşam koşulları hem de yerleşim imkanları açısından daha fazla tercih edilmekte ve göç almaktadır.
Bu kapsamda en çok öne çıkan köyler:
- Yukarıküpkıran Köyü (1.062)
- Ballıbostan Köyü (1.010)
- Baloluk Köyü (920)
Bu köyler, merkez ilçeye yakınlık, ulaşım imkanları ve yerleşim uygunluğu gibi faktörler nedeniyle diğer köylere göre daha yüksek nüfusa sahiptir.
Ağrı Merkez En Az Göç Alan Köyler
Bazı köylerde ise nüfusun oldukça düşük seviyelerde kaldığı görülmektedir. Bu durum genellikle göç veren, yerleşim açısından sınırlı imkanlara sahip bölgelerde ortaya çıkmaktadır.
En az nüfusa sahip ve göç almayan köyler:
- Koçbaşı Köyü (9)
- Tellisırt Köyü (22)
- Yorgunsöğüt Köyü (22)
Bu köylerde nüfusun düşük olması, kırsal göçün en net göstergelerinden biri olarak değerlendirilmektedir.
Ağrı Merkez En Yoğun Yerleşimli Köyler
Yerleşim yoğunluğu açısından değerlendirildiğinde, nüfusu en yüksek olan köyler aynı zamanda en yoğun yerleşim alanlarını oluşturmaktadır.
En yoğun yerleşime sahip köyler:
- Yukarıküpkıran Köyü (1.062)
- Ballıbostan Köyü (1.010)
- Baloluk Köyü (920)
Bu köyler, kırsal alan içerisinde küçük yerleşim merkezleri gibi işlev görmekte ve çevre köylere göre daha gelişmiş bir yapıya sahiptir.
Ağrı Merkez En Az Yerleşimli Köyler
Yerleşim yoğunluğunun en düşük olduğu köyler ise nüfusun en az olduğu bölgelerden oluşmaktadır. Bu köylerde yaşam daha sınırlı olup, göç etkisi daha belirgin şekilde hissedilmektedir.
En düşük yerleşime sahip köyler:
- Koçbaşı Köyü (9)
- Tellisırt Köyü (22)
- Yorgunsöğüt Köyü (22)
Bu köyler, demografik açıdan en düşük yoğunluklu yerleşimler arasında yer almaktadır.
Diğer Bağlantılarımız
Ağrı iline ait kurumlar, okullar ve ilçe bazlı tüm detaylı içeriklere aşağıdaki bağlantılar üzerinden ulaşabilirsiniz:
Ağrı Kurumları – Ağrı Okulları – Doğubayazıt Nüfusu – Diyadin Nüfusu – Patnos Nüfusu – Eleşkirt Nüfusu – Hamur Nüfusu – Taşlıçay Nüfusu – Tutak Nüfusu