Hamur Nüfusu ve Yerleşim Yapısı

Doğu Anadolu Bölgesi’nin önemli yerleşim alanlarından biri olan Hamur, sahip olduğu kırsal yerleşim ağı ve demografik yapısıyla dikkat çekmektedir. Hamur nüfusu, ilçe merkezi ile köyler arasında dengeli bir dağılım gösterirken, son yıllarda göç hareketlerinin etkisiyle belirli değişimler yaşamaktadır.
2025 yılı verilerine göre Hamur nüfusu toplam 14.336 olarak açıklanmıştır. Bu nüfusun 7.502’si erkek, 6.834’ü kadın bireylerden oluşmaktadır. İlçe genelinde nüfus yoğunluğu daha çok kırsal alanlarda toplanırken, merkez nüfusun daha sınırlı kaldığı görülmektedir.
Hamur Nüfus Verileri
Toplam Nüfus: 14.336
Erkek Nüfus: 7.502
Kadın Nüfus: 6.834
İlçe Merkez Nüfusu: 2.858
Erkek: 1.500
Kadın: 1.358
Belde ve Köyler Nüfusu: 11.478
Erkek: 6.002
Kadın: 5.476
Mahalle Sayısı: 4
Köy Sayısı: 46
Bu veriler doğrultusunda Hamur yerleşim yapısı, nüfusun büyük bölümünün köylerde yaşadığını ve kırsal ağırlıklı bir demografik yapı bulunduğunu açıkça ortaya koymaktadır.
Yıllara Göre Hamur Nüfus Değişimi
Son yıllarda Hamur nüfus verileri incelendiğinde, genel olarak kırsal alanlarda yaşayan nüfusun zamanla azalma eğiliminde olduğu görülmektedir. Bu durumun temel nedenleri arasında ekonomik sebepler, eğitim imkanları ve büyük şehirlere yönelen göç hareketleri yer almaktadır.
İlçe merkezi ise sınırlı da olsa nüfusunu koruyan bir yapı sergilemektedir. Bu durum, kırsal alanlardan merkeze doğru küçük ölçekli bir iç göç hareketinin varlığını göstermektedir.
| Yıl | Hamur Nüfusu | Erkek Nüfusu | Kadın Nüfusu |
|---|---|---|---|
| 2025 | 14.336 | 7.502 | 6.834 |
| 2024 | 14.961 | 7.789 | 7.172 |
| 2023 | 16.097 | 8.426 | 7.671 |
| 2022 | 16.152 | 8.464 | 7.688 |
| 2021 | 17.106 | 8.919 | 8.187 |
| 2020 | 17.908 | 9.338 | 8.570 |
| 2019 | 18.152 | 9.415 | 8.737 |
| 2018 | 19.115 | 9.971 | 9.144 |
| 2017 | 18.261 | 9.468 | 8.793 |
| 2016 | 18.724 | 9.715 | 9.009 |
| 2015 | 19.721 | 10.174 | 9.547 |
| 2014 | 20.364 | 10.479 | 9.885 |
| 2013 | 20.931 | 10.852 | 10.079 |
| 2012 | 21.011 | 10.857 | 10.154 |
| 2011 | 21.481 | 11.029 | 10.452 |
| 2010 | 22.149 | 11.317 | 10.832 |
| 2009 | 22.921 | 11.776 | 11.145 |
| 2008 | 22.875 | 11.798 | 11.077 |
| 2007 | 22.770 | 11.630 | 11.140 |
Hamur Yerleşim Yapısı ve Nüfus Analizi
Hamur ilçesi, nüfusun büyük bölümünün köylerde yaşadığı nadir ilçelerden biridir. İlçe merkezinde yaşayan nüfus toplam nüfusun yaklaşık %20’sini oluştururken, köy ve beldelerde yaşayan nüfus %80 seviyesindedir.
Bu dağılım, Hamur kırsal yerleşim yapısı açısından oldukça belirgin bir tablo sunmaktadır. İlçede kırsal yaşam aktif şekilde devam etmekte olup, köyler sosyal ve ekonomik hayatın merkezinde yer almaktadır.
Mahallelere Göre Hamur Nüfusu
Hamur mahalle nüfusları incelendiğinde, merkezdeki nüfusun sınırlı ancak dengeli dağıldığı görülmektedir.
Öne çıkan mahalleler:
Kümbet Mahallesi: 885
Yeni Mahallesi: 868
Kale Mahallesi: 828
Daha düşük nüfuslu mahalle:
Buzhane Mahallesi: 277
Bu dağılım, ilçe merkezinde homojen bir nüfus yapısının bulunduğunu göstermektedir.
| MAHALLE ADI | GENEL NÜFUS | ERKEK NÜFUSU | KADIN NÜFUSU |
| KÜMBET MAHALLESİ | 885 | 452 | 433 |
| YENİ MAHALLESİ | 868 | 473 | 395 |
| KALE MAHALLESİ | 828 | 427 | 401 |
| BUZHANE MAHALLESİ | 277 | 148 | 129 |
Hamur Köyleri ve Kırsal Yerleşim Yapısı
Hamur ilçesine bağlı 46 köy bulunmaktadır. Bu köyler, ilçenin kırsal demografik yapısını oluşturan temel unsurlardır. Nüfus dağılımı; ulaşım, coğrafi yapı ve ekonomik faaliyetlere göre farklılık göstermektedir.
Kırsal nüfusun toplam nüfus içindeki payı oldukça yüksek olup, bu durum Hamur köyleri nüfusu açısından önemli bir veri sunmaktadır.
Hamur En Çok Göç Alan Köyler
İlçeye bağlı bazı köyler, nüfus yoğunluğu ve yerleşim avantajları nedeniyle öne çıkmaktadır. Bu köyler genellikle merkeze yakın, ulaşım açısından avantajlı ve yaşam koşulları daha uygun olan yerleşimlerdir.
Süleymankümbet Köyü – 587
Özdirek Köyü – 557
Ekincik Köyü – 533
Bu köyler, Hamur göç alan köyler arasında yer almakta ve nüfus hareketliliğinin yoğun olduğu bölgeleri temsil etmektedir.
Hamur En Az Göç Alan Köyler
Bazı köylerde ise nüfus oldukça düşük seviyelerde kalmaktadır. Bu durum genellikle göç veren ve ekonomik imkanların sınırlı olduğu bölgelerde görülmektedir.
Kamışlı Köyü – 22
Akyurt Köyü – 31
Erdoğan Köyü – 39
Bu köyler, Hamur göç vermeyen köyler veya düşük nüfuslu yerleşimler olarak değerlendirilmektedir.
Hamur En Yoğun Yerleşimli Köyler
Nüfus yoğunluğu açısından öne çıkan köyler, kırsal alanda en aktif yerleşim merkezlerini oluşturmaktadır.
Süleymankümbet Köyü – 587
Özdirek Köyü – 557
Ekincik Köyü – 533
Bu köyler, çevre yerleşimlere göre daha gelişmiş altyapıya sahip olup, küçük ölçekli merkezler gibi işlev görmektedir.
Hamur En Az Yerleşimli Köyler
Nüfus yoğunluğunun en düşük olduğu köyler, göçün en yoğun hissedildiği alanlardır.
Kamışlı Köyü – 22
Akyurt Köyü – 31
Erdoğan Köyü – 39
Bu köyler, Hamur kırsal nüfus dağılımı açısından en düşük yoğunluklu bölgeleri temsil etmektedir.
Ağrı Nüfusu - Hamur Kurumları - Hamur Okulları - Doğubayazıt Nüfusu - Diyadin Nüfusu - Patnos Nüfusu - Eleşkirt Nüfusu - Taşlıçay Nüfusu - Tutak Nüfusu